English   polski  
 
English   polski  

Informacje

Biblioteka

BASE

Informacje techniczne

Dla uzyskania najlepszej funkcjonalności Biblioteki Cyfrowej należy korzystać z możliwie najnowszych wersji przeglądarek internetowych: Mozilla Firefox, Mozilla Firefox ESR, Opera, Google Chrome, Apple Safari lub innych przeglądarek funkcjonalnie zgodnych z którąś z powyższych.

Internet Explorer: nie wszystkie funkcje działają w podstawowym trybie IE9 — zalecane jest skorzystanie z trybu zgodności lub przełączenie w tryb IE8 lub IE7.

Do przeglądania publikacji w formacie DjVu konieczne jest zainstalowanie jednej z wtyczek: Caminova DjVu Browser Plug-in (Windows/Mac), DjView (Unix), DjVu Viewer Extension (przeglądarka Chrome). Możliwe jest skorzystanie z wbudowanego apletu, który wymaga środowiska Java.

Do przeglądania publikacji w formacie PDF konieczne jest zainstalowanie jednej z wtyczek: Adobe Reader, Foxit Reader.

Więcej informacji na temat platformy do budowy bibliotek cyfrowych dLibra znajduje się tutaj.

 

Kto może korzystać z Biblioteki Cyfrowej?
Z zasobów Biblioteki Cyfrowej UPJPII udostępnionych w wolnym dostępie mogą bezpłatnie korzystać wszyscy. Wyjątkami są publikacje oznaczone treścią "Publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do cyfrowej wersji jest możliwy z komputerów znajdujących się na terenie Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie - podstawa prawna: art. 28 pkt 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631)."

 

Konto czytelnika
Konto czytelnika można założyć poprzez stronę główną Biblioteki Cyfrowej UPJPII wybierając przycisk „Zarejestruj się”. Następnie wymagane jest wypełnienie formularza z nazwą użytkownika, adresem e-mail i hasłem. W celu zalogowania należy wybrać przycisk „Zaloguj” na stronie głównej Biblioteki Cyfrowej UPJPII.

Konto czytelnika umożliwia:

  • dodawanie wybranych publikacji do listy ulubionych
  • tagowanie czyli oznaczanie publikacji własnymi słowami kluczowymi ustalonymi przez czytelnika (zakładka Tagi)
  • powiadamianie znajomych o ciekawych publikacjach w Bibliotece Cyfrowej UPJPII (zakładka Powiadom znajomego)
  • dodawanie wyszukanej publikacji do zakładki Ulubione w przeglądarce (zakładka Zapisz ten adres)
  • subskrybowanie listy zawierającej nowo dodane do Biblioteki Cyfrowej UPJPII publikacje (rozsyłanej z częstotliwością raz w tygodniu lub raz dziennie)